Enduro SM -sarja käynnistyi Sysmässä varsin lauhoissa talviolosuhteissa. Reitti tarjosi kuljettajille vaihtelevia haasteita, kun pehmeä lumipinta ja paikoin esiin nousseet kivet vaativat tarkkaa ajamista ja hyvää rytmitystä. Päivän mittaan nähtiin tiukkoja sekuntitaisteluita ja useita ratkaisuja aivan viimeisillä erikoiskokeilla.
Vahva avaus Beta-kuljettajilta
Peetu Juupaluoma ajoi upean kilpailun ja otti sekä A2-luokkavoiton että yleiskilpailun voiton tiukan taistelun päätteeksi. Tasainen ja hallittu suoritus läpi päivän toi täydet pisteet SM-kauden avauksesta.
A3-luokassa Beta-kuljettajat hallitsivat luokkaa:
-
Juho Ahokas – 🥇 A3-luokkavoitto, 6. sija yleiskilpailussa
-
Oskari Vuori – 🥈 A3-luokan hopea, 8. sija yleiskilpailussa
Ahokas ajoi vahvan ja hallitun kilpailun nousten luokkavoittoon, kun taas Vuori täydensi onnistuneen päivän A3-luokan kaksoisjohdolla.
SM-sarja jatkuu kolmen viikon kuluttua legendaarisen Päijänteen ympäriajon merkeissä, joka on yksi kauden odotetuimmista ja vaativimmista kilpailuista.
Kuva: Xracing